Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Τμήμα Δημόσιας και Ενιαίας Υγείας

ΤΔΕΥ

Το Τμήμα είναι μέλος της ASPHER

Το Τμήμα Δημόσιας & Ενιαίας Υγείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας είναι, από τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του το 2019, πλήρες μέλος του Κολλεγίου Σχολών Δημόσιας Υγείας της Ευρώπης (The Association of Schools of Public Health in the European Region – ASPHER).

Η ASPHER έχει ως κύριο σκοπό την ενίσχυση της εκπαίδευσης των επιστημόνων αλλά και τη συνεχή δια βίου κατάρτιση των επαγγελματιών υγείας για την κάλυψη τόσο των πρακτικών όσο και των ερευνητικών αναγκών στη Δημόσια Υγεία.

Με την προώθηση της ανάπτυξης ικανοτήτων, της καινοτομίας και των υψηλών προτύπων εκπαίδευσης στη δημόσια υγεία, η ASPHER υποστηρίζει τις Σχολές – μέλη της.

Επιπλέον, έχει διαμορφώσει έναν δυναμικό οδικό χάρτη που στοχεύει στον επαγγελματισμό του εργατικού δυναμικού της δημόσιας υγείας ως απάντηση στις αυξανόμενες παγκόσμιες ανάγκες, μέσα από τη χάραξη μιας διεπιστημονικής στρατηγικής προσέγγισης που περιλαμβάνει ως κύριο πυλώνα την Ενιαία Υγεία.

Επιπλέον, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να επισκεφθείτε το τομέα του τμήματος στην επίσημη ιστοσελίδα της ASPHER.

ASPHER